KOM-EXPERT USŁUGI INFORMATYCZNE

Jesteśmy legalnym przedsiębiorstwem świadczącym usługi informatyczne: serwis komputerów Piła, naprawa komputerów, laptopów, grafika komputerowa, studio i agencja reklamy, tworzenie stron internetowych WWW, wizytówki oraz loga. Tani Serwis Komputerów.

Jesteśmy w sieci:

Jak poprawić sygnał Wi-Fi w domu? Serwis komputerów KOM-EXPERT.

Urządzenia komputerowe w ostatnim czasie przeszły szereg zmian, dawniej komputer kojarzył się z ciężką i stosunkowo dużą skrzynką zawierającą wszystkie niezbędne podzespoły, przeważnie pod biurkiem. Do tego na biurku potrzebne było dodatkowe miejsce na równie dużych rozmiarów monitor. Dostęp do internetu wymagał instalowania okablowania najczęściej z klatki schodowej przez całe mieszkanie do karty sieciowej w komputerze, lub pośrednio przez urządzenia typu modem.
W końcu pojawiły się routery WiFi, ze względu na fakt, iż kabel dociągany był do samego komputera, urządzenia bezprzewodowe instalowane były właśnie w jego pobliżu.

Dzisiaj operatorzy instalują internet, wyposażając go w urządzenie bezprzewodowe, przeważnie z usługą telewizji, montowane są zatem przy telewizorach, gdzieś pod oknem, schowane w niewidocznym miejscu. Dzięki technologii bezprzewodowej możemy połączyć się z internetem za pomocą smartfonów, laptopów, tabletów i innych sprytnych urządzeń. Niestety problem jest właśnie lokalizacja samego WiFi, bardzo często okazuje się, że jest po prostu gdzieś w koncie, co nie pozwala na swobodne rozprowadzenie zasięgu. To niestety powoduje, że pomimo tego, iż w domu jest internet bezprzewodowy, to zwyczajnie nie dociera do pozostałych pomieszczeń. Na szczęście jest przynajmniej kilka sposobów na poprawę zasięgu WiFi.

Poprawę jakości połączenia z urządzeniem WiFi, można uzyskać, zmieniając jego lokalizację. Jeśli jest to możliwe, należy router umieścić najlepiej w centrum mieszkania lub domu najlepiej pod sufitem. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie sygnału radiowego do wszystkich pomieszczeń. Dodatkowo w konfiguracji samego routera powinna być możliwość ustawienia siły sygnału, oraz kanał. Domyślnie routery ustawione są na kanale 6, w przypadku gdy kilka routerów w sąsiedztwie są tak samo ustawione, może spowodować to zakłócenia. Jeśli posiadamy stare urządzenie, możemy go wymienić na nowszy z kilkoma antenami. Aktualnie większość routerów umożliwiają pracę na 2,4 GHz, z którą bez problemu będą współpracować starsze odbiorniki takie jak laptopy, oraz 5 GHz, na której pracują współczesne laptopy, tablety i smartfony.

W mieszkaniach dwupoziomowych oraz w domach z piętrem sygnał może nie docierać w każde miejsce. Z pomocą przychodzi tu wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej zwany też jako repeater. Wzmacniacz jak nazwa wskazuje – wzmacnia sygnał, czyli umożliwia dotarcie sygnału dalej. Przykładowo, jeśli router znajduje się na parterze, to wzmacniacz umiejscowiony na piętrze wzmocni sygnał, rozprowadzając go dalej. Wzmacniaczy może być kilka, przykładowo jeden na piętrze, a drugi w piwnicy, czy po prostu na zewnątrz do ogródka.

Czasem jest tak, że sygnał jest wystarczający i dociera do każdego miejsca w mieszkaniu, ale internet się przycina, filmy długo się ładują, ściąganie plików trwa bardzo długo. Przyczyną może być zbyt mała przepustowość łącza w stosunku do ilości podłączonych urządzeń. Wystarczy wtedy sprawdzić jaką prędkość połączenia internetowego mamy wykupioną u swojego dostawcy. Operatorzy posiadają na pewno kilka dostępnych planów taryfowych, które już w podstawowej wersji powinny wystarczyć. Jeśli nie oferuje większej prędkości, to niezbędna jest zmiana operatora.

W starszych laptopach karta sieciowa bezprzewodowa może być w starszej technologii, nie będzie zatem pozwalać na połączenie z najwyższą dostępną prędkością. Są wtedy dwie możliwości, jedna to wymiana laptopa na nowszy, niekoniecznie nowy, jest bardzo dużo sprzedawców oferujących sprzęt poleasingowy. Druga możliwość, to zakup nowszej karty WiFi podłączanej do portu USB. Na rynku jest bardzo dużo producentów takich kart, tu przynajmniej nie trzeba kierować się marką i modelem laptopa, wystarczy port USB.

Może się również okazać, że okablowanie zainstalowane w mieszkaniu lub domu jest po prostu przestarzałe i wymaga wymiany. Niektórzy operatorzy umożliwiają podłączenie do mieszkania światłowodu, co pozwala na uzyskanie jeszcze większych prędkości, co przekłada się na jakość połączenia WiFi.

Internet WiFi jest bardzo wygodnym sposobem na połączenie się do serwisów online. Dzisiaj łączymy się już nie tylko z laptopa lub komputera stacjonarnego, korzystamy też z takich urządzeń jak smartfony, smartTV, radio internetowe, a nawet lodówka. Dobra jakość połączenia, oraz zasięg są bardzo ważne, bez tego już nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić życia.

Related Posts