KOM-EXPERT USŁUGI INFORMATYCZNE

Jesteśmy legalnym przedsiębiorstwem świadczącym usługi informatyczne: serwis komputerów Piła, naprawa komputerów, laptopów, grafika komputerowa, studio i agencja reklamy, tworzenie stron internetowych WWW, wizytówki oraz loga. Tani Serwis Komputerów.

Jesteśmy w sieci:

Poradnik optymalizacji w Windows 10 – Ekspert radzi

Nowe komputery PC sprzedawane są obecnie z systemem operacyjnym Windows 10, który jest aktualnie jednym z najbardziej wydajnych systemów operacyjnych. Gdy włączamy swój sprzęt pierwszy raz, od razu można zauważyć tę świeżość, czysty pulpit i ogromną ilość wolnego miejsca na dysku. Z czasem jednak, gdy zaczyna być coraz więcej plików takich jak dokumenty, zdjęcia czy filmy, zainstalowanych programów i gier, widać, że system zaczyna coraz wolniej się uruchamiać.
Na szczęście jest kilka sposobów na to, by utrzymać Windows w optymalnej wydajności.

Aktualizacja systemu.

Żaden system operacyjny, który dopiero co został wydany, nie jest pozbawiony wad. Początkowo może nawet niektóre funkcje systemu mogą sprawiać problemy. Bardzo często bywa też tak, że zabezpieczenia systemu posiadają tak zwane dziury, co może spowodować niekontrolowane zachowanie się, lub po prostu możliwość włamania się do systemu przez hakerów. Firma Microsoft często udostępnia aktualizacje, celem pozbycia się błędów systemowych zmniejszających wydajność Windows. Podczas aktualizacji oprócz poprawy błędów, mogą również być wprowadzone większe zmiany takie jak, uaktualnienie sterowników urządzeń, co pozwoli na sprawniejsze działanie podzespołów.

W celu sprawdzenia dostępności aktualizacji, należy kolejno otworzyć menu Windows, a następnie Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Windows Update – Sprawdź aktualizacje.

Gdy aktualizacje są dostępne, należy wybrać Zainstaluj teraz, po czym należy uruchomić system ponownie.

Programy uruchamiane podczas startu systemu.

Uruchamianie wielu programów naraz powoduje wzrost wykorzystania procesora jak pamięci operacyjnej. Aplikacje, które uruchamiają się wraz ze startem Windows, skutecznie spowalniają działanie systemu. Programy, z których nie korzystamy, nie muszą uruchamiać się przy starcie, z tego względu należy je po prosty wyłączyć.

Aby to zrobić, należy otworzyć Menadżer zadań i kliknąć kartę Uruchamianie.

W kolumnie „Wpływ na uruchamianie” jest informacja o aplikacjach, które mają największy wpływ na uruchamianie komputera. W celu wyłączenia uruchamianie programu podczas startu systemu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy interesujący nas program, a następnie kliknąć „Wyłącz”

Zasilanie

Na wydajność systemu ma również samo zasilanie, a dokładnie Plan zasilania.

W Windows 10 Plan zasilania domyślnie ustawiony jest na Zrównoważony, powoduje to większą oszczędność energii, ale niestety nie za darmo, ponieważ mniejsze zużycie energii powoduje spadek mocy obliczeniowej. By jak najlepiej poprawić wydajność, najlepszą opcją jest Wysoka wydajność.

Aby to zmienić, należy wejść do „Panel sterowania”, następnie kliknąć „Sprzęt i dźwięk”, potem „Opcje zasilania” i „Utwórz plan zasilania”. Należy wybrać wysoką wydajność i przejść dalej, następnie można zmienić ustawienia ekranu, a dokładnie wyłączenie ekranu i czas, po którym przejdzie w stan uśpienia. Na koniec należy kliknąć „Utwórz”.

Nieużywane oprogramowanie

Windows po zainstalowaniu zawiera potrzebne narzędzia i sterowniki, oraz podstawowe aplikacje do obsługi tekstu i grafiki.

Pozostałe programy potrzebne do codziennej pracy, czy komercyjne, czy darmowe, trzeba sobie samemu zainstalować. Niekiedy wcześniej instalowane aplikacje przestają być potrzebne, ale dochodzą nowe, natomiast te stare niepotrzebnie zaśmiecają dysk i mogą spowolnić działanie systemu.

W celu sprawdzenia zainstalowanych programów należy przejść kolejno do:
Panel sterowania – Programy i funkcje – Odinstaluj programy, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Odinstaluj.

Konserwacja systemu

Windows 10 posiada bardzo dużo funkcji, jedna z nich jest właśnie do konserwacji systemu, na którą składa się defragmentacja dysku twardego.

Jest to takie narzędzie, które pozwala na defragmentację danych. Gdy użytkownik usuwa dane z dysku twardego, to pozostaje puste miejsce, następne dane zapisywane są w tych miejscach. Problem pojawia się gdy plik jest zbyt duży, wtedy jest on dzielony na fragmenty i umieszczany w kilku miejscach.

Podczas korzystania z tych danych, system musi używać większych zasobów by, poskładać w całość fragmenty plików. Defragmentacja łączy fragmenty pliku w jedną całość i ustawie je obok siebie, usuwając przerwy między nimi.
Dodatkowo należy sprawdzić, czy w systemie nie ma złośliwego oprogramowania i wirusów.

Podsumowanie

Windows 10 jest najnowszym i najbardziej zaawansowanym systemem operacyjnym firmy Microsoft. Na początku jego szybkość działania jest zadowalająca, nie zawiesza się, działa płynie bez zakłóceń.

Po pewnym czasie trzeba go po prostu posprzątać i poukładać. Regularne dbanie o porządek, pozwoli długo cieszyć się sprawnym i szybkim systemem.

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *